„A táplálékod legyen az orvosságod,
és az orvosságod a táplálékod legyen.”
Hippokraktész
Már Hippokratész korában is rájöttek arra, hogy mennyire fontos a megfelelő táplálkozás az egészséges élethez.
Ha megkeseríti napjait a gyakori gyomorégés, emésztési zavarok, haspuffadás, és nem találja az okát.
Vagy sokszor megmagyarázhatatlan fejfájás, kiütések, viszkető ekcéma és fáradékonyság teszik kényelmetlenné életét.
Ha orvosai sem találják az okot, nagy esélye van rá, hogy mindezekért egy étel a felelős.
Légzőszervi gondok
Köhögés, nehézlégzés, orrfolyás, szüntelen nátha vagy arcüreggyulladás. Nem könnyű éveken át felváltva vagy akár egyszerre küzdeni ezekkel a problémákkal.
A titokzatos IBS
a leggyakoribb bélrendszeri megbetegedés, melynek hátterében semmilyen szervi elváltozás nincs, a bélcsatorna mégsem látja el megfelelően a feladatát.
Bőrprobléma, ekcéma
Az ekcéma erős viszketéssel járó bőrgyulladás. A betegség pontos oka nem ismert. Családon belüli halmozódás, örökletes hajlam jellemzi.
Elhízás, súlyproblémák
Az elhízás bonyolult folyamatok következtében alakul ki, befolyásolja genetika, idegrendszeri, hormonális hatás, környezeti tényezők. Ezek az együttes hatások az energiaháztartás egyensúlyának kibillenését okozza
Migrén
Görcsös, általában féloldali, lüktető, rohamszerűen jelentkező heves fejfájás. A kínzó fejfájás néhány órától akár több napig is tarthat. Gyermekkorban is előfordulhat, de jellemzőbb a fiatal felnőttkor, gyakrabban érintettek a nők.
Emésztési probléma
Emésztési problémát valószínűleg már mindenki tapasztalt egy egy határtalan étkezés után. Ha, a panaszok gyakran jelentkeznek vagy szinte állandósulnak emésztési zavar alakult ki. Emésztési problémát okoz a hirtelen nagy mennyiségű zsíros, nehezen emészthető, fűszeres étel elfogyasztása.
Hiperaktivitás
A betegség elsődleges tünete a figyelmi funkciók zavara. Az érintett gyerekek nem tudnak kitartóan egy dologra koncentrálni, apró, lényegtelen dolgok is könnyen elterelik a figyelmüket.
Autizmus
Új megközelítéssel kezeli az autizmust dr. Natasha Cambpell-McBride brit neurológus és táplálkozáskutató. A korábbi felfogással szemben ő azt állítja, hogy a betegség megfelelő étrenddel kezelhető.