Az autisták korábbi pszichológiai jellemzések szerint olyanok, mintha üvegbúra alatt élnének. Nincs valódi kapcsolatuk a külvilággal, nem képesek átlátni mások gondolkodásának és viselkedésének okát, inkább a tárgyak érdeklik és nem az emberek. Az őt körülvevő dolgok és szokások állandósága fontos számukra. Kommunikációs és szocializációs problémáik vannak. A környezet vagy a napi rutin megváltozása akár dührohamot is kiválthat belőlük.
Az elmúlt 30-40 évben komoly mértékben nőtt az autizmussal-spektrum zavarral diagnosztizáltak száma, így a kutatások, a betegség okainak, kezelésének megfejtése is előtérbe került.
Persze az autizmussal élők között is nagyon sok különbség fedezhető fel. Míg korábban az orvosok úgy vélték, hogy örökletes idegrendszeri rendellenességről van szó, ma már tudjuk, hogy több egyéb tényező is okozhatja.
Új megközelítéssel kezeli az autizmust dr. Natasha Cambpell-McBride brit neurológus és táplálkozáskutató. A korábbi felfogással szemben ő azt állítja, hogy a betegség megfelelő étrenddel kezelhető, esetenként akár gyógyítható is. A doktornő saját gyermekéért küzdve bizonyította be az ételintolerancia és azt autizmus közötti szoros összefüggést.
Világszerte 67 millió autizmussal érintett ember él, Magyarországon körülbelül 50-60 ezer. Nagy-Britanniában például minden osztályban van 1-3 hiperaktív gyerek, némelyiküknél ez figyelemzavarral is párosul. A gyerekek 10 százaléka diszlexiás, 10-20 százaléka ekcémás, ötöde allergiás és minden nyolcadik asztmás.