Szinte nincs a földön olyan ember, aki tökéletesen elégedett lenne a súlyával. Apró hibákat, javítandót mindig mindenki talál magán. Persze ez nem jelenti azt, hogy a valóságban is mindenkinek lenne súlyproblémája.
Az igazi súlygondokról elhízás vagy kóros soványság esetén beszélhetünk. A szakmai berkekben is elismert BMI, azaz testtömeg index iránymutató, hogy mikor ajánlatos a súlygondokat komolyan venni. Az elmúlt 3-4 évtizedben a már nyugati betegségnek, vagy civilizációs ártalomnak nevezett elhízás egyre nagyobb arányú Magyarországon is, melynek valóban komoly következményei vannak. Jó néhány betegség, közte a diabétesz, a szív- és érrendszeri, de egyéb szervi károsodás mögött is állhat az elhízás.
De miért is hívjuk civilizációs ártalomnak?
A növekvő stressz, a csökkenő vagy már-már megszűnő testmozgás mellett bizony az ételek minősége és mennyisége és főleg az étkezési szokásaink jelentősen befolyásolják a testünket, szervezetünket.
A rohanó világban „kapjunk be gyorsan egy gyorséttermi hamburgert” – az egyik legmegátalkodottabb ellenségünk. Önmagában a hamburger vagy más félkész élelmiszer nem hibás, a többi tényezővel együtt azonban igencsak ártalmas. Ennek több oka is van. A rendszertelen és egyoldalú étkezés, a gyors étkezés – hisz már a nevében is benne van: gyorsétterem. A rostszegény élelmiszerek, a tartósítószer és egyéb mesterséges adalékanyaggal dúsított élelmiszerek, a „minden problémára” gyógyszereket kapkodunk be, s ha mindez nem lenne elég, akkor már csak a szennyezett levegő, cukros üdítőitalok hiányoznak a képlethez és el is készültek a makacs zsírpárnák.
Azután jönnek az önsanyargató, fogyókúrás, éhezős, vagy fogyitablettás kísérletezések – hisz miden ismerős esküszik valami csodaszerre, ám minden csak átmeneti megoldást hoz vagy még azt sem. Imerős, ugye?
A probléma megoldásához kicsit mélyebbre kicsit mélyebbre kell ásnunk. Szó szerint. Ha picit megvizsgáljuk az előzményeket, akkor látható: mindent elkövettük, hogy ételérzékenység alakuljon ki. IgG alapú ételintoleranciáról akkor beszélünk, ha a megváltozott bélflóránk, meggyötört emésztőrendszerünk miatt nem tudjuk az ételek fehérjéit megfelelően lebontani. Így a félig emésztett fehérjék bekerülnek a véráramba és máris jönnek a tünetek: bőrgyulladás, emésztési gondok, puffadás, elhízás, migrén… stb.
Annak tehát, hogy a fogyókúra (ritkább esetben a kóros soványság ellen a bőséges étkezés) nem hoz eredményt a súlyproblémáinkra lehet ételérzékenység is az oka. Ma már minden 2-3-dik ember érzékeny valamire. Amíg az intoleranciát nem szüntetjük meg, addig minden hiábavaló, a kilók újra és újra felkúsznak.
A FOODTEST 200+ az IgG típusú ételintoleranciát vizsgálja. A lelet alapján 3-4 hónap alatt Ön is megszabadulhat az ételérzékenységtől éhezés nélkül, megfelelő étrenddel!
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Adatvédelem
Sajtómegjelenések
Általános Szerződési Feltételek
Működési engedély
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
Fax: +36 1 226 2064
E-mail: info@foodtest.hu