Nem, a FOODTEST 200+ nem vizsgál hisztamin intoleranciát.
A „hisztamin érzékenység” esetén nem a hisztamin szintet mérik, hanem a hisztamint lebontó enzim (DAO) aktivitás szintjét [ez a vizsgálat pl. a Synlab/Laboratórium Kft. Klinikai Kémiai Laboratóriumánál hozzáférhető] – amennyiben ez csökkent, allergia-szerű tünetek alakulhatnak ki.
Maga a hisztamin a szervezetben a legnagyobb mennyiségben a hízósejtekben és a bazofil sejtekben termelődő és raktározódó vegyület. Ha a tároló sejtekből felszabadul az immunrendszer védelmi részeként a gyulladás kialakulásában van szerepe. Ezt a jelenséget azonban nem csak a kórokozók és a gyulladásos reakciók idézhetik elő, hanem számos külső tényező: fizikai vagy pszichés stressz, illetve élelmiszerek és gyógyszerek is, tehát számos olyan inger, amelyet a test potenciálisan veszélyesnek érzékel.
Leegyszerűsítve tehát hisztamin intolerancia akkor alakul ki, ha a bélfalban található DAO nevű enzim működése csökken, akár örökletes tényezők, akár betegség miatt – és így mennyiségű hisztamin szabadul fel, mely különböző tüneteket okoz. Mivel a hisztamin jellemzően a simaizomból felépülő szervekben izom összehúzódást vált ki, így elsősorban a légutakban, a gyomor és bélrendszerben, illetve a méhben okozhat gondokat.
Bár az étel-érzékenységtől eltérő módon és okok miatt alakul ki a hisztamin intolerancia, mégis összefüggésben lehet az étkezéssel. Egyes élelmiszerek magas hisztamin tartalma ugyanis súlyosbíthatja a tüneteket. Általában minél hosszabb ideig érlelt vagy erjesztett az élelmiszer, annál magasabb lehet a hisztamin tartalma, ennek oka, hogy az érlelés, tárolás során szabad aminosavak szabadulnak fel az ételekből, amit bizonyos baktériumok és élesztőgombák hisztaminná alakítanak át.
Magas hisztamin tartalmúak például az érett sajtok, savanyúságok, borok, feldolgozott füstölt húsok, halak és konzervek, illetve a nem megfelelő élelmiszeripari feldolgozás miatti szennyezett ételek.
Alacsony hisztamin tartalmúak például a friss húsok, friss hal, friss zöldségek, gyümölcsök, friss tejtermékek és a fagyasztott zöldségek is.
A hisztamin felszabadulását vagy a DAO enzim csökkenését gyógyszerek is okozhatják, így például az izomlazítók, nem szteroid gyulladás csökkentők (acetyl-szalicilsav, morfium), egyes vérnyomáscsökkentők, antibiotikumok és köptetők.
Bár a FOODTEST 200+ nem vizsgál hisztamin intoleranciát, de ezen érzékenység leküzdése hasonló elven működik, mint az IgG alapú ételintolerancia. Alapja a következetes, szigorú, hisztamin mentes diéta. Ez kiegészíthető antihisztamin készítmények szedésével, de a diéta nem helyettesíthető gyógyszerekkel és étrend kiegészítőkkel.
Mi az ételintolerancia?
Ételintolerancia alakul ki, mikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki.
Adatvédelem
Sajtómegjelenések
Általános Szerződési Feltételek
Működési engedély
Kapcsolat
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
Telefon: +36 1 424 0969
Fax: +36 1 226 2064
E-mail: info@foodtest.hu